Jinekolojik muayene

Jinekolojik muayene den bir gün öncesinden itibaren,  vajinal duş yapılması, vajinal -fitil gibi ilaçların kullanılması ve cinsel ilişkide bulunulması yapılacak vajinal muayene, tetkik ve sonuçlarını etkileyebileceği için tavsiye edilmemektedir.Jinekolojik muayene esnasında idrar torbası nın  boş olması daha rahat muayene olmanızı sağlar. Vajinal muayenenin bir parçası olarak vajinal ultrasonografi de yapılacağı için mesanenin boş olması iyi olur.  Ultrasonografi ve muayene esnasında zorluk çıkarabileceği için rahat kıyafetlerin giyilmesini tavsiye etmekteyiz.

Jinekolojim  muayneye gelirken sizde bulunan daha önce yapılmış tüm film ve tetkiklerinizi ve daha önceki hekimlerin  verdiği reçeteleri de  doktorunuza göstermek için yanınızda getirmeyi unutmayınız.

İlk kez vajinal muayene olacaksanız korkmayın.Jinekolojik muayene masasından kadınlar tedirgin olurlar ve jinekolojik  masanın görünüşü pek çok kadın için rahatsız edici olabilir. Ancak vajina ve rahim ağzının görülmesi ve rahim ağzından pap smear testi alınması başka türlü mümkün olamamaktadır. Ayrıca yumurtalıklar ve genital enfeksiyon gibi bazı patolojiler doktorunuzun elle yapacağı muayene ile anlaşılabilmektedir.Jinekolojik muayenede kullanılan aletler, anatomik yapıya uygun olduğu için herhangi bir zorlanma olmayacaktır. Steril, bir kez kullanılıp atılan aletlerle vajinal muayeneniz yapılacaktır.

Genç kızlarda, bakirelerde ise yapılan  muayene biraz daha farklıdır. Eğer dış genital organlarla ilgili kaşıntı, ağrı,kızarıklık gibi şikayet varsa jinekolojik muayene masasında dış genital organlar doktor tarafından göz ile muayene edilir veya kızlık zarı muayenesi( bekaret muayenesi) yapılır. Rahim ve yumurtalıkların değerlendirilmesi bakire kızlrda evli kadınlardan farklı olarak karından  ultrasonla yapılır. Bu şekilde abdominal  ultrason muayenesinde idrar kesesinin dolu olması şarttır. Onun için bakire kızlar  muayeneye gelmeden önce 1 litreye yakın su içip gelmelidirler. Kız hastalarda alttan vajinal muayene yapılamaz, bu sebeple bakire kızların endişe duymalarına  ve korkmalarına gerek yoktur

 

Kürtaj kliniği şişli istanbul, mitera gebe hamile kadın sağlığı merkezi istanbul türkiye, kürtaj merkezi
 


Kürtaj Randevusu|Kürtaj Bilgileri | Kürtaj Tekniği | Kürtaj Sık Sorulanlar | Kürtajın Riskleri | Kürtaj Sonrası | Kürtaj Fiyatları

 

ANASAYFA | BİZ KİMİZ | YASAL UYARI | SİTEMAP | RANDEVU

Top Cosmetic Surgeons   Cosmetic Surgery    

doktornevra.com   e-gebelik.net  genitalsigil.net    kurtaj.info   Mitera Google map

                                                                               © Copyright 2006. www.kurtajrehberi.net . Tüm Hakları Saklıdır