Kürtaj Tekniği

kürtaj öncesinde gebe  mutlaka  jinekolojik muayene ve transvaginal ultrasonografi ile değerlendirmelidir. Günümüzde genellikle bizde de olduğu gibi “ vakum aspirasyon yöntemi” ile küretaj yapılmaktadır. Bu işlem sırasında kullanılan vakum sistemi uçları  “Karmen Kanülü” olarak isimlendirilmekte olup bu plastik uçlar  steril tek kullanımlık olup bir defa kullanıldıktan sonra da mutlaka  atılmalı ve tekrar kullanılmamalıdır. Rahim kanalına ve gebeliğin büyüklüğüne uygun ebadlarda farklı uçları vardır.
Kürtaj  sırasında isteğe veya tıbbi zorunluluğa göre  genel anestezi yada lokal anestezi uygulanabilir. Daha önce hiç doğum yapmamış veya sezaryen ile doğum yapmış kadınlarda öncelikle  genel anestezi tercih edilir. Genel anestezi tercih edilmesinin sebebi kürtaj işleminin ağrılı olması ve bu  işleme bağlı duyulacak fiziksel rahatsızlığın yok edilmesinin yanı sıra psikolojik açıdan kadının  hiç bir şey hatırlamamayı sağlamasıdır. Lokal anestezi planlanmış ise , bu teknikte  rahim ağzının her iki yanına anestezik ilaç enjekte edildiği halde rahatsızlık hissi ve vakum esnasında kasıklarda ağrı duyulabilir. Kürtajın psikolojik etkisi de düşünüldüğünden dolayı eğer tıbbi sakınca yoksa  genel anestezi tercih edilmektedir. Genel anestezi kısa süreli bir ansetezi olup  tecrübeli bir anestezi uzmanı tarafından verilmelidir. Anestezi, yani uyuma süresi vakum ile yapılan  kürtaj işlemi kısa olduğu için ortalama  3-5 dakika kadardır ( kürtai işlemi de ortalama 3-4 dakika sürmektedir). Uyanma süresi genellikle 4-5  dakikadır ve İşlem sonrası 1/2 saat dinlenmenin ardından anestezi etkisi geçtiği için hasta evine rahatlıkla gidebilmekte ve normal yaşantısına da dönmektedir.
İşlem öncesi mutlaka ortalama 4- 6 saat açlık ,gereklidir. Tabii ki bu sürede u içilmesine de izin verilmez. Bazen hekime danışılarak 1-2 adet sigaraya izin verilebilinir. Kürtaj öncesi işlemi yapacak hekim tarafından  daha önce geçirilmiş operasyon ve tıbbi hastalıklar sorgulanır. En önemli noktalardan biri de çiftlerin her ikisinin kan gruplarının da bilinmesi zorunluluğudur.Anne kan grubu negatif ve baba kan grubu pozitif ise Rh uygunsuzluğu” veya diğer adı ile “kan uyuşmazlığı”  söz konusu olduğundan kürtaj işlemi sonrası ilk 72 saat içinde uyuşmazlık iğnesinin  ( Anti-D iğnesi) yapılması ilerdeki gebeliklerin sağlıklı olması açısından çok önemlidir.
Kürtaj işlemi bir jinekolog tarafından  jinekolojik  masada muayene ve ultrasonografik incelemeyi takiben yapılır. İşlem öncesi  yapılacak ultrasonografi ile gebelik haftası kesin olarak saptanmalıdır. Çünkü yasa gereği ülkemizde “son adet tarihinin”  ilk gününe göre yapılan hesapta gebelik haftasının 10 haftanın altında olması şarttır!!.  Jinekolojik masaya yatmış hastaya rahim ağzının tam olarak  görülebilmesi için önce “vajinal spekulum” yerleştirilir. Takiben vagina ve rahim ağzı özel bir antiseptik solüsyonla silinir.Rahim ağzı tek dişli olarak isimlendirilen bir alet ile tutulup çekilir ve düz hale getirilir. Lokal anestezi uygulanacak ise bu işlemden sonra lokal anestezik ilaç rahim ağzının etrafına yapılır. Genel anestezi uygulanan hastalar bu prosedürü başından itibaren yani jinekolojik masaya yattıtıkları andan itibaren hiç hissetmezler ve hiç bir şey görmezler. Rahim ağzını genişletmek için “buji” adı verilen aletler kullanılır ve bu genişletme gebelik haftasının büyüklüğüne göre yapılır. Daha önce normal  doğum yapmış veya  gebelik haftası küçük ( 5 haftalık gibi)  hamilelerde bu dilatasyon bazen hiç  gerekmemektedir. Dilatasyon yani rahim ağzının açıldığı dönem ,lokal anestezi uygulanan kadınlarda kürtaj işleminin en sıkıntılı ve ağrılı dönemdir.
Bujilerle yapılan dilatasyonun yani rahim ağzını genişletmeni takiben tek kullanımlık steril olan ve özel boyutlarda bulunan plastik , yumuşak kanüller ile rahim ağzından girilerek rahim boşluğuna ulaşılır.Takiben kanülün ucu özel üretilmiş ve 60 santilitrelik vakum yaratan özel enjektöre  ( Karmen enjektörü) monte edilir,enjektör ile negatif  basınç sağlanarak rahim içi aspire edilerek,  emilerek temizlenir. Bu yöntem ile keskin,metal küretlerin kullanımı çok aza indirilmiştir ve genellikle de hiç kullanılmamaktadır.Eskiden ve halen de bazı merekzlerde keskin metal küretler ile yapılan kürtajlarda  rahim delinmesi, yapışıklık riski daha fazla olmaktaydı. 10 haftanın altındaki kürtajlarda artık bu eski yöntem hemen hemen hiç  kullanılmamaktadır. Günümüzde keskin metal küretler ile yapılan küreraj sadece tanı ve biopsi amaçlı kullanılmakta olup doğru ve yeterli parça alınması için şarttır.
Vakum ile rahim içi temizlendikten sonra tek dişli çıkarılır ve  çıktığı yerdeki az  miktarda kanama bir gazlı bez ile bastırılıp  tampone edilerek  durdurulur. Vajina tekrar antiseptik solüsyonlarla ile yıkanıp steril spekulum çıkarılır.Kürtaj olmuş hasta  masada kaldırılmadan rahim içi ultrasonografi ile içeride parça kalıp kalmadığını anlamak için kontrol edilir.Ağrının daha sonra şiddetli olmaması ve hasta rahat etmesi için kalçadan iğne ile veya makattan fitil ile ağrı kesici ilaç  uygulanır.  Kürtaj Sonrası...

 


İpaş Karmen aspirasyon Vakum Sistemi. Özel üretilmiş ve ucuna gebelik haftasına uygun plastik steril tek kullanımlık karmen kanülleri monte edilen  ve 60 santilitrelik vakum yaratan özel enjektör  ( Karmen enjektörü) . Negatif basınç  sağlanarak rahim içi aspire edilerek, vakum yapılarak   emilerek temizlenir.

 
Yukarıda resmi bulunan özel enjektörün ucuna monte edilerek rahim içindeki gebeliğin vakum yöntemi ile aspire edilmesine olanak sağlayan tek kullanımlık, plastik steril karmen kanül uçlar. Bu plastik kanül uçlarının çapları, kalınlığı, gebelik büyüdükçe artmaktadır. 5 ila 10 hafta gebelik için ,her gebelik haftasına uyumlu karmen kanül ucu bulunmaktadır.

Kürtaj Randevusu|Kürtaj Bilgileri | Kürtaj Tekniği | Kürtaj Sık Sorulanlar | Kürtajın Riskleri | Kürtaj Sonrası | Kürtaj Fiyatları

 

ANASAYFA | BİZ KİMİZ | YASAL UYARI | SİTEMAP | RANDEVU

Top Cosmetic Surgeons   Cosmetic Surgery    

doktornevra.com   e-gebelik.net  genitalsigil.net    kurtaj.info   Mitera Google map

                                                                               © Copyright 2006. www.kurtajrehberi.net . Tüm Hakları Saklıdır